Rozwód – od czego zacząć. Jak przygotować się do sprawy rozwodowej ?

rozwód od czego zacząć - poradnika adwokata

Chcesz się rozwieść i nie wiesz od czego zacząć ? 

Jak przygotować się do sprawy rozwodowej ?

 Poniżej przedstawiam poradnik z praktycznymi wskazówkami.

Rozwód to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Są jednak sytuacje, w których życie zmusza do podjęcia kroków skutkujących orzeczeniem przez sąd rozwodu. 

Rozwód (jego orzeczenie) pociąga za sobą wiele zmian zarówno w sferze prawnej, emocjonalnej, oraz majątkowej.

Po pierwsze oczekiwania

Najpierw należy dokładnie zweryfikować swoje oczekiwania. Czy chcemy wnosić o to, aby sąd orzekł o winie w rozkładzie pożycia, którą drugi małżonek według naszych odczuć ponosi. Często spotykam się ze sprawami, w których od razu „na pierwszy rzut oka” da się ocenić ewidentną winę drugiego małżonka w rozkładzie pożycia. Są to przykładowo sytuacje, w których drugi małżonek nadużywa alkoholu, znęca się psychicznie (często również fizycznie), ciągłe awantury, interwencje Policji. W takich sytuacjach, jako pełnomocnik strony powodowej (osoba składająca pozew o rozwód) dociekam czy istnieją jakieś fakty z życia, które mogą stanowić o winie strony powodowej (nawet jeśli byłyby to przewinienia o wiele mniejszego kalibru).

Należy rozważyć czy w sytuacji, w której nie do końca jesteśmy przekonani o wyłącznej winie drugiego z małżonków lepszym rozwiązaniem nie byłoby wnosić o rozwiązanie małżeństwa (orzeczenie rozwodu) bez orzekania o winie.

Trzeba jednak brać pod uwagę również to, iż druga strona może zmienić zdanie w toku sprawy, bądź nawet po zapadłym wyroku rozwodowym, co do winy. Czasem może to być również podstępna taktyka procesowa, aby uśpić czujność przeciwnej strony, która nie przygotuje się należycie do sprawy, z uwagi na brak potrzeby powoływania dodatkowych dowodów. W tej kwestii odsyłam do poniższego linku. 

Rozwód bez orzekania o winie. Ile trwa i jak wygląda rozprawa.

Pomoc profesjonalisty

Przede wszystkim należy bezwzględnie skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. To nie jest typ spraw, w których można sobie poradzić samemu. Sama procedura cywilna jest dla osoby nie mającej styczności z praktyką sądową nie do przeskoczenia. Taka osoba nie jest w stanie w odpowiedni sposób zareagować chociażby w przypadku dopuszczenia nielegalnych dowodów przez stronę przeciwną (np. dowody z podsłuchów), czy też w sytuacji  oddalenia któregoś z wniosków dowodowych przez sąd. Taka osoba, nie wie o możliwości i potrzebie złożenia zastrzeżenia do protokołu w przypadku uchybień sądu, co skutkować będzie brakiem możliwości podniesienia zarzutów w apelacji w przypadku przegranej sprawy w pierwszej instancji. Skutki braku reprezentacji w sprawach rozwodowych mogą być katastrofalne i będą one zwykle nieodwracalne.

Jeśli jesteś stroną pozwaną

Jeśli jesteśmy stroną pozwaną, której zarzuca się całkowitą winę w rozkładzie pożycia, to należy w odpowiedni sposób, czyli rzetelnie (wymaga to dużo pracy i czasu, ale warto walczyć o swoje racje, bowiem orzeczenie rozwodowe jest „na całe życie”) przygotować argumenty i dowody na brak winy oraz winę drugiego z małżonków. Całkiem niedawno prowadziłem sprawę przed sądem apelacyjnym w Katowicach, w której powódka przegrała sprawę o rozwód (sąd stwierdził wyłącznie jej winę w rozkładzie pożycia), tylko i wyłącznie z tego powodu, że nie przygotowała się odpowiednio do sprawy. Oczywiście korzystała ona z pomocy profesjonalisty, ale okazał się on mało profesjonalny i nie stanął na wysokości zadania, przede wszystkim nie poświęcił swojej klientce odpowiedniej ilości wymaganego (biorąc pod uwagę skomplikowane relacje w małżeństwie) czasu, przez co sądowi nie zostały dostarczone wszystkie dowody stwierdzające winę męża. Uzasadnienie samego pozwu było lakoniczne, a zarzuty w nim przedstawione nie zostały potwierdzone w toku rozpraw. Ponadto klientka narzekała na to, iż adwokat ją reprezentujący nie miał dla niej czasu. Nie przesłał jej nawet treści pozwu, który sporządził i samodzielnie (na podstawie udzielonego mu pełnomocnictwa wniósł do sądu). Bez odpowiedniego nakładu pracy, nie tylko adwokata, ale i samego klienta, brak wysłuchania klienta, brak sporządzenia odpowiedniej argumentacji oraz dowodów na jej poparcie skutkują przegraną sprawą. Trzeba również posiadać umiejętność przewidywania kroków strony przeciwnej. 

Przygotowania do sprawy rozwodowej

Przygotowania do sprawy rozwodowej można niejako porównać do przygotowywania się do wojny. Rozwód jest to swoista wojna pomiędzy stronami. Jest stres, są ogromne emocje, wzajemne oskarżenia, niejednokrotnie łzy i płacz. Dla każdej ze stron jest to walka o wszystko. Często wygrywa jednak ten, kto lepiej się przygotuje.

Kolejny krokiem to zebranie i ocena dowodów w sprawie – ocena ich wartości i przydatności w sprawie. Często klienci nie wiedzą, że są w posiadaniu istotnych dowodów, które mogą przechylić szalę zwycięstwa. Moją rolą jest takie fakty wyciągnąć na światło dzienne. Są to nie tylko świadkowie.  Często są to dokumenty, SMS-y, e-maile, screeny (zrzuty ekranu) z konwersacją prowadzoną z drugim małżonkiem, czy małżonka z osobami trzecimi, spisy wykonywanych połączeń – istotne w przypadku chociażby zdrady drugiego małżonka, albo podejrzeń o zdradę. Moim obowiązkiem jest także odpowiednie przygotowanie klienta. Klient musi wiedzieć jakie pytania zada mu sąd, a także o co będzie pytany przez stronę przeciwną, zwykle przez pełnomocnika strony przeciwnej.

Należy również szczegółowo rozważyć sytuację majątkową małżonków. Czy istnieje rozdzielność czy wspólność majątkowa pomiędzy nimi. Jeśli wspólność, to znów należy przeanalizować jakie składniki majątkowe małżonków wchodzą w skład tegoż majątku. Należy ocenić, czy podczas sprawy rozwodowej sąd będzie mógł orzec również o podziale majątku.

Dzieci rozwodzących się małżonków

Kolejna ważna sprawa to kwestia posiadania (przez rozwodzących się) dzieci. W wyroku rozwodowym sąd musi rozstrzygnąć również o tej kwestii (kwestie kontaktów, kwestie alimentacyjne), tak więc odpowiednio skonstruowany pozew rozwodowy powinien również i tę kwestię odpowiednio uregulować.

Koszty sądowe w sprawie o rozwód

Inną ważną kwestią to koszty sądowe w sprawie o rozwód. Ile kosztuje rozwód? Co w przypadku przegranej? Ile kosztuje apelacja? Czy jeżeli drugi małżonek jest reprezentowany przez adwokata, to czy w razie przegranej będę musiał/a zwrócić koszty zarówno sądowe jak i koszty jego pełnomocnika (koszty zastępstwa adwokackiego)? Należy wszystkie te kwestie wziąć pod uwagę, tak aby odpowiedni ocenić ryzyko procesowe przed wdaniem się w spór sądowy. Czy w ogóle stać mnie na rozwód ? Jeżeli chodzi o same koszty sądowe, to strona może wnosić o zwolnienie od kosztów sądowych. Takie zwolnienie jednak nie zwalnia strony od poniesienia kosztów zastępstwa adwokackiego w przypadku przegranej. Takie pytania często padają ze strony klientów. Mogą się one wydawać proste, ale nie dla każdego jest to oczywiste.

Opłaty w sprawie o rozwód i separację. Ile kosztuje rozwód w 2018 roku.

Alimenty dla małżonka

Jest również zagadnienie takie jak alimenty dla małżonka. Nie będę jednak poświęcał temu zagadnieniu czasu w tym wpisie, bowiem niebawem umieszczę oddzielny artykuł z tym zagadnieniem.

Powyższe zagadnienia niezwykle istotne, a zarazem ciekawe, które były i będą poruszane (w miarę jak pozwoli mi czas) w oddzielnych wpisach na tym blogu.

Zapraszam do komentowania oraz zadawania pytań. W miarę możliwości postaram się na nie odpowiedzieć.

Jeśli szukasz pomocy adwokata specjalizującego się w sprawach rozwodowych to zapraszam do osobistego kontaktu.

 

Pozdrawiam

Adwokat Damian Dobosz

Częstochowa, 2017

 

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o