Adwokat Damian Dobosz

Opieka nad dzieckiem po rozwodzie – powierzenie władzy rodzicielskiej.

opieka nad dzieckiem po rozwodzie

Opieka nad dzieckiem po rozwodzie – powierzenie władzy rodzicielskiej w wyroku rozwodowym

Opieka nad dzieckiem po rozwodzie jest jedną z najważniejszych kwestii obok udowadniania małżonkowi winy w rozkładzie pożycia.  W wielu sprawach rozwodowych, które miałem przyjemność reprezentować jedną ze stron często nawet ma wartość nadrzędną. Wiele spraw rozwodowych kończy się bez orzekania o winie, jednak największa i zarazem najbardziej zaciekła walka toczy się o dzieci rozwodzących się stron. Opieka nad dzieckiem po rozwodzie może być sprawowana przez obojga małżonków.  Często bywa jednak tak, że jeden z rodziców w wyniku rozstrzygnięcia (w wyroku rozwodowym) sprawy rozwodowej ma ograniczoną władzę rodzicielską. O to właśnie ograniczenie bądź nawet pozbawienie władzy rodzicielskiej małżonkowie prowadzą zaciekłe boje.  Nie zmienia to jednak faktu, iż rodzic, który został w prawach rodzicielskich ograniczony, bądź nawet został jej pozbawiony ma prawo ustalenia kontaktów z dzieckiem zgodnie z własnymi oraz dziecka potrzebami.

O czym sąd orzeka w wyroku rozwodowym

W wyroku rozwodowym (orzekającym rozwód) sąd obligatoryjnie (zawsze) rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i może orzec kontaktach rodziców z dzieckiem (choć w tej kwestii nie musi) oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. O alimentach sąd rozwodowy musi orzec. Dlatego też pozew o rozwód powinien być rzetelnie sporządzony i odnosić się również do tej kwestii.

Zobacz również: Rozwód zmiana nazwiska po rozwodzie. Powrót do nazwiska jaki termin?

Pisemne porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej:

Sąd uwzględnia pisemne porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. 

W braku porozumienia, o którym mowa powyżej w sąd, uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, rozstrzyga o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie.

Sytuacja prawna rodzeństwa w przypadku orzekania przez Sąd o powierzeniu władzy rodzicielskiej:

Należy pamiętać, iż rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia. Niejednokrotnie bywa tak, iż jedno z dzieci mieszka z jednym z rodziców, a drugie z drugim małżonkiem. Każdy z rodziców toczy walkę o utrzymanie prawa do dziecka i odzyskanie drugiego z dzieci. Najczęściej wówczas sąd będzie posiłkował się opinią biegłych OZSS (opiniodawcze zespoły sądowych specjalistów). 

Zobacz również: Rozwód – zupełny i trwały rozkład pożycia małżonków. Kiedy nastąpi

Powierzenie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców

Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka, jeżeli dobro dziecka za tym przemawia. 

Czy sąd może nie orzekać o utrzymaniu kontaktów rodzica z dzieckiem ?

Tak, oczywiście. W przypadku zgodnego wniosku stron sąd nie orzeka o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. Czasem ingerencja sądu w kwestii kontaktów jednego z rodziców z dzieckiem jest zbędna, a nawet może przynieść więcej problemów niż korzyści, jeśli rodzice są w stanie porozumieć się w sprawie kontaktów. 

Pozdrawiam

Damian Dobosz
Adwokat Częstochowa, Lubliniec

stan prawny: maj 2020 r.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Dagna Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Dagna
Gość
Dagna

Super

Udostępnij:

Najczęściej czytane

Opisz swoją sprawę

Umów się na konsultację - tel. 695 629 332

Częstochowa, Lubliniec