Rozwód bez orzekania o winie ile trwa ?
Sprawa o rozwód bez orzekania o winie trwa zwykle znacznie krócej, niż postępowanie z orzekaniem o winie. Większość takich spraw kończy się na pierwszej rozprawie. Z uwagi, że każda sprawa jest inna i nie ma dwóch takich samych spraw rozwodowych nie da się jednoznacznie określić czasu trwania postępowania w sprawie o rozwód.
Zgodny wniosek małżonków a rozwód
Niegdyś istniała w Polsce instytucja tzw. „zgodnych rozwodów” czyli możliwość uzyskania rozwodu na zgodny wniosek małżonków. Wystarczył zgodny wniosek małżonków, aby w szybki sposób uzyskać orzeczenie o rozwodzie. Służyć to miało umożliwieniu wychodzenia ze związków małżeńskich w których doszło do długotrwałego rozłączenia spowodowanego wojną. Obecnie nie jest możliwe uzyskanie rozwodu na podstawie zgodnego wniosku stron.
Czy wystarczy zgoda małżonków na orzeczenie rozwodu – przykład
Często w mojej kancelarii pada pytanie, „panie mecenasie czy wystarczy zgoda obojga małżonków na uzyskanie rozwodu, bo chcemy to szybko zakończyć, jesteśmy zgodni co do wszystkiego. W zasadzie każdy z nas ma już ułożone swoje nowe życie. Najlepiej gdybyśmy mogli oboje się podpisać na takim wniosku do sądu i szybko to zakończyć”. Niestety wówczas muszę ostudzić nieco zapały. Polskie prawo nie przewiduje w obecnym stanie prawnym takiego rozwiązania. Ponadto składa się pozew rozwodowy, a nie wniosek – składa go jedna ze stron. Jedna strona jest zatem w sprawie rozwodowej powodem, a druga strona pozwanym. Zgoda małżonków na rozwód nie jest wystarczająca do tego aby sąd mógł orzec rozwód.
Co należy zatem udowodnić sądowi aby uzyskać rozwód
Sąd każdorazowo bada czy zostały spełnione przesłanki do wydania orzeczenia o rozwodzie, innymi słowy sąd musi zbadać czy faktycznie rozkładowi uległo pożycie małżonków – co w każdej sprawie o rozwód należy udowodnić. W sprawie rozwodowej małżonkowie muszą udowodnić i przekonać sąd, że doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia. W przeciwnym wypadku sąd nie orzeknie rozwodu. Sąd może również zawiesić postępowanie jeśli uzna, iż istnieją widoki na utrzymanie małżeństwa.
Zgodny wniosek stron co do nieorzekania o winie – rozwód bez orzekania o winie a szybkość w zakończeniu sprawy
Na zgodny wniosek małżonków sąd odstępuje jednak o orzekaniu o winie którejkolwiek ze stron – co znacznie przyspiesza sprawę rozwodową. Około 95% takich spraw w mojej kancelarii rozstrzyganych jest na pierwszej rozprawie w sądzie. Rozprawy takie trwają zwykle od kilkunastu minut do pół godziny.
W przypadku posiadania dzieci rozprawa taka przedłuża się nieco z uwagi na konieczność przeprowadzenia pełnego postępowania dowodowego – konieczność rozstrzygnięcia przez sąd o władzy rodzicielskiej oraz alimentach dla małoletnich dzieci, a czasem (w przypadku braku zgody) o kontaktach z dzieckiem bądź dziećmi – jednakże najczęściej również kończy się na pierwszej rozprawie (chyba że któraś ze stron składała wniosek o zabezpieczenie powództwa zwykle alimentów – ale o tym w innym artykule).
Rozwód bez orzekania o winie a dzieci
To ile trwa rozwód bez orzekania o winie jest uzależnione również od tego czy małżonkowie mają dzieci. Jeśli nie, wówczas sąd może ograniczyć postępowanie dowodowe do przesłuchania stron. W przypadku gdy małżonkowie mają dzieci sąd musi przeprowadzić pełne postępowania dowodowe – nie tylko przesłuchanie stron, ale również potrzebne będą zeznania świadka, bądź świadków potwierdzających to, że doszło rozkładu pożycia stron, jak również to, że wskutek orzeczenie rozwodu nie ucierpi dobro małoletnich dzieci.
Opieka nad dzieckiem po rozwodzie – powierzenie władzy rodzicielskiej.
Czy zgoda małżonków przyśpiesza rozprawę rozwodową
Na to pytanie należy odpowiedzieć twierdząco. Zgoda małżonków na rozwód bez orzekania o winie przyspiesza cały przebieg sprawy rozwodowej, zwłaszcza jeśli małżonkowie nie mają dzieci. Tylko taka zgoda obojga małżonków powoduje, iż sąd odstępuje od orzekania o winie stron. W przeciwnym wypadku sąd będzie badał, która strona ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego. Tak jak przedstawiłem to wyżej, takie sprawy kończą się zazwyczaj na pierwszej rozprawie.
Ile czeka się na pierwszą rozprawę rozwodową bez orzekania o winie
Częstym pytaniem moich Klientów jest to ile czeka się na pierwszą rozprawę rozwodową. Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Zwykle wyznaczenie pierwszej rozprawy rozwodowej trwa od dwóch miesięcy do trzech miesięcy, ale te ramy czasowe są bardzo różne. Przeprowadzam Klientów przez sprawy rozwodowe w sądach w różnych miastach w Polsce – m.in. Sąd Okręgowy w Katowicach, Częstochowie, Gliwicach, Krakowie, Opolu, Kaliszu, Kielcach, Bielsku Białej i choć prowadzę najczęściej sprawy rozwodowe w obrębie województwa śląskiego, to nawet w obrębie jednego sądu okręgowego terminy są bardzo rożne, dużo zależy od konkretnego składu sądu.
Jeśli sąd w sprawie rozwodowej rozpoznaje dodatkowo wniosek o zabezpieczenie wówczas wyznacza pierwszy termin dość sprawnie zwykle w terminie ok. 1 miesiąca. W przeciwnym wypadku jest to średnio około 3 miesiące, a nawet dłużej. Zdarzają się sprawy w których na pierwszą rozprawę rozwodową czekamy nawet pół roku od momentu złożenia pozwu rozwodowego w sądzie. Zdarzają się również sprawy z tych bardzo skomplikowanych (np. rozwód z obcokrajowcem, kwestia tłumaczeń, błędy w aktach stanu cywilnego) i wówczas terminy mogą ulec wydłużeniu … znacznemu.
Ile trwa rozprawa z orzeczeniem o winie
Sprawy rozwodowe z orzeczeniem o winie różnią się od tych w których nie orzeka się o winie bardziej rozbudowanym postępowaniem dowodowym, zwykle bowiem do przesłuchania poza stronami jest również kilkoro świadków. Na taką sprawę trzeba zatem przewidzieć zwykle średnio 3 terminy rozpraw. Samo to wskazuje nam, że taka sprawa rozwodowa może potrwać około 9 – 11 miesięcy w I instancji, biorąc pod uwagę wyznaczanie kolejnych terminów rozpraw średnio co trzy miesiące. Wszystko zależy od ilości dowodów zgłoszonych w sprawie, jak również od stopnia zawiłości sprawy, do tego dochodzą możliwości techniczne sądów i poszczególnych składów sędziowskich. Na rozpoznanie sprawy w apelacji musimy poczekać co najmniej pół roku. Zwykle jest to 6 – 12 miesięcy.
Zdarzają się zatem rozprawy które mogą trwać dwa lata, a nawet dłużej.
Planujemy strategię i przewidujemy
Podczas pierwszej szczegółowej konsultacji w sprawie rozwodowej staram się przedstawić i realnie ocenić stopień skomplikowania sprawy i czas jaki będzie potrzebny na przeprowadzenie każdego Klienta przez cały proces rozwodu. Należy pamiętać, że każda sprawa rozwodowa jest inna, jednak twoje odpowiednie przygotowanie do sprawy pozwoli przewidzieć większość sytuacji i sprawi, że w zasadzie nic nie zaskoczy Cię podczas rozprawy i będziesz przygotowana/ny na wszelkie warianty zdarzeń podczas sprawy rozwodowej, które mogą mieć miejsce. Moim zadaniem, jako adwokata, jest takie przygotowanie Klienta aby zyskał on przewagę w sprawie rozwodowej przed sądem. Zdobycie przewagi, co wiąże się z odpowiednim zaplanowaniem sprawy oraz przewidzeniem wielu jej aspektów, jest równoznaczne z uzyskaniem oczekiwanego rezultatu w sprawie.
Rozwód – zmiana nazwiska po rozwodzie. Powrót do nazwiska jaki termin?
Koronawirus a czas rozpoznania spraw rozwodowych
Jak pokazuje obecna sytuacja związana z epidemią koronawirusa, nie wszystko da się przewidzieć, ale jest to sytuacja, której raczej nikt nie przewidywał i nie jest ona stricte związana z charakterem sprawy rozwodowej, choć niewątpliwie ma wpływ na czas rozpoznania sprawy rozwodowej – aktualnie bowiem wszystkie terminy prowadzonych przeze mnie spraw rozwodowych zostały przesunięte o co najmniej miesiąc lub dwa i nie ma pewności czy terminy te jeszcze nie ulegną przedłużeniu. Wielu moich klientów na sprawę rozwodową przyjeżdża zza granicy (Niemcy, Holandia, Francja, Szwajcaria, Wielka Brytania, Irlandia, Norwegia) – rozpoznanie spraw rozwodowych w takiej sytuacji jest zbyt ryzykowne, zarówno dla stron, składu sędziowskiego jak i świadków. Liczymy na uspokojenie się sytuacji i szybkiego powrotu do normalnej rzeczywistości. Istnieje również możliwość, iż niektóre rozprawy będą rozpoznawane zdalnie, za pomocą przekazu obrazu i dźwięku drogą Internetową.
Pozdrawiam
Damian Dobosz – Adwokat Częstochowa
Stan prawny lipiec 2021 r.