Logo kancelaria adwokacka Adwokat Damian Dobosz

WITAMY NA STRONIE KANCELARII ADWOKACKIEJ Adwokat Częstochowa Adwokat Lubliniec ADWOKAT KATOWICE KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Damian Dobosz

Adwokat Damian Dobosz

Jaki jest termin na odrzucenie spadku ?

odrzucenie-spadku-termin

Do nabycia spadku dochodzi z chwilą śmierci spadkodawcy. Tytułem do wejścia w jego prawa i obowiązki jest testament albo ustawa. Ustawodawca pozostawia uprawnionemu do dziedziczenia decyzję co do tego, czy spadek przyjąć, czy też spadek odrzucić. Stąd nabycie spadku ma charakter warunkowy.

Jaki jest termin na odrzucenie spadku ?

Termin na odrzucenie spadku wynosi sześć miesięcy. W ciągu sześciu miesięcy spadkobierca może złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Termin ten liczymy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.  Jest to termin zawity, z upływem którego wygasa uprawnienie do odrzucenia spadku.

Brak takiego oświadczenia spadkobiercy złożonego w terminie sześciu miesięcy jest jednoznaczne z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Termin na odrzucenie spadku w przypadku testamentu

W wypadku dziedziczenia testamentowego termin na odrzucenie spadku wynosi sześciu miesięcy. Jest to termin do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku. Rozpoczyna on swój bieg w dniu, w którym spadkobierca dowiedział się, że został powołany do dziedziczenia w testamencie.

Od kiedy liczyć termin do odrzucenia spadku ?

Początkiem biegu terminu do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku jest dzień, w którym dany spadkobierca dowiedział się o tytule swojego powołania do spadku.

W poszczególnych sytuacjach data ta może kształtować się odmiennie.

Dla spadkobiercy ustawowego dzień ten jest zwykle tożsamy z dniem dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy. Oczywiście pod warunkiem, że utrzymywał stosunki rodzinne ze spadkodawcą i wiedzę taką posiadał.

Jeżeli natomiast spadkobierca wiedział o istnieniu innych osób, które wyłączają go od dziedziczenia z ustawy, to jego termin rozpocznie się później. Chodzi o sytuacje w której spadkobierca wie, że są osoby które mają pierwszeństwo przed nim, wówczas właśnie termin do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku rozpocznie się później. Spadkobierca w takim przypadku termin ten powinien liczyć od dnia, w którym dowiedział się o odrzuceniu spadku przez innych spadkobierców mających pierwszeństwo w dziedziczeniu,  bądź od dnia o którym dowiedział się o uznania za niegodnego dziedziczenia innego spadkobiercy.

Co jeśli spadkodawca sporządził testament, który ostatecznie nie stał się podstawą dziedziczenia ?

Wówczas termin zawity do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku rozpoczyna bieg od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o nieważności testamentu, odrzuceniu spadku przez spadkobiercę testamentowego lub uznaniu go za niegodnego dziedziczenia.

Skutki złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku

Spadkobierca, który spadek odrzucił zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku.

Zobacz również: Wzór testamentu – Własnoręczny (holograficzny) z Wydziedziczeniem.

pozdrawiam

adwokat Damian Dobosz

stan prawny: grudzień 2021 r.

Częstochowa 

 

5/5 - (3 votes)
5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Udostępnij:

Najczęściej czytane

adwokat-czestochowa-zyczenia-nowy-rok-2024

Szczęśliwego Nowego Roku 2024

  Szanowni Państwo, Z okazji nadchodzącego Nowego Roku 2024 pragniemy przesłać najserdeczniejsze życzenia. Niech ten rok będzie dla Państwa czasem pełnym sukcesów zawodowych, stabilności oraz

adwokat-Częstochowa-życzenia

Życzenia Świąteczne

Życzenia Bożonarodzeniowe 2023 Z okazji Świąt Bożego Narodzenia pragnę złożyć Wam życzenia radosnych chwil spędzonych z rodziną i przyjaciółmi. Niech te Święta Bożego Narodzenia przyniosą

Opisz swoją sprawę

Umów się na konsultację - tel. 695 629 332

Częstochowa, Lubliniec

0
Would love your thoughts, please comment.x