Adwokat Damian Dobosz

Jaki jest termin na odrzucenie spadku ?

odrzucenie-spadku-termin

Do nabycia spadku dochodzi z chwilą śmierci spadkodawcy. Tytułem do wejścia w jego prawa i obowiązki jest testament albo ustawa. Ustawodawca pozostawia uprawnionemu do dziedziczenia decyzję co do tego, czy spadek przyjąć, czy też spadek odrzucić. Stąd nabycie spadku ma charakter warunkowy.

Jaki jest termin na odrzucenie spadku ?

Termin na odrzucenie spadku wynosi sześć miesięcy. W ciągu sześciu miesięcy spadkobierca może złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Termin ten liczymy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.  Jest to termin zawity, z upływem którego wygasa uprawnienie do odrzucenia spadku.

Brak takiego oświadczenia spadkobiercy złożonego w terminie sześciu miesięcy jest jednoznaczne z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Termin na odrzucenie spadku w przypadku testamentu

W wypadku dziedziczenia testamentowego termin sześciu miesięcy do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku rozpoczyna bieg w dniu, w którym spadkobierca dowiedział się, że został powołany do dziedziczenia w testamencie.

Od kiedy liczyć termin do odrzucenia spadku ?

Początkiem biegu terminu do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku jest dzień, w którym dany spadkobierca dowiedział się o tytule swojego powołania do spadku.

W poszczególnych sytuacjach data ta może kształtować się odmiennie.

Dla spadkobiercy ustawowego dzień ten jest zwykle tożsamy z dniem dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy, jeżeli utrzymywał stosunki rodzinne ze spadkodawcą i wiedzę taką posiadał.

Jeżeli spadkobierca wiedział o istnieniu innych osób, które wyłączają go od dziedziczenia z ustawy, osób które miały pierwszeństwo przed nim, to termin do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku rozpocznie się później. Spadkobierca w takim przypadku termin ten powinien liczyć od dnia, w którym dowiedział się o odrzuceniu spadku przez innych spadkobierców mających pierwszeństwo w dziedziczeniu, bądź od dnia o którym dowiedział się o uznania za niegodnego dziedziczenia innego spadkobiercy.

Jeśli natomiast spadkodawca sporządził testament, który ostatecznie nie stał się podstawą dziedziczenia, termin zawity do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku rozpoczyna bieg od dnia, w którym dowiedział się on o nieważności testamentu, odrzuceniu spadku przez spadkobiercę testamentowego lub uznaniu go za niegodnego dziedziczenia.

Skutki złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku

Spadkobierca, który spadek odrzucił, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku.

Zobacz również: Wzór testamentu – Własnoręczny (holograficzny) z Wydziedziczeniem.

pozdrawiam

adwokat Damian Dobosz

stan prawny: styczeń 2021 r.

5 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Udostępnij:

Najczęściej czytane

Życzenia-Noworoczne-2021

Życzenia na Nowy Rok 2021

Kancelaria Adwokacka Adwokat Damian Dobosz życzy Wszystkim, a szczególnie swoim Klientom oraz ich bliskim, wiele szczęścia i pomyślności w Nowym Roku 2021. Niech ten rok

życzenia-świąteczne-2020

Życzenia Świąteczne 2020

Zdrowych spokojnych i pełnych rodzinnego ciepła Świąt Bożego Narodzenia. Odpoczynku od codziennych problemów oraz zgiełku.  Wszelkiej pomyślności oraz samych szczęśliwych dni w Nowym Roku 2021. 

Opisz swoją sprawę

Umów się na konsultację - tel. 695 629 332

Częstochowa, Lubliniec

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x