Wzór testamentu z wydziedziczeniem.
Wzór testamentu z wydziedziczeniem:
Miejscowość, data
Ja, niżej podpisany Marian Kowalski, urodzony w dniu 01.03.1949 r. w Karwicach, oświadczam, że powołuje do spadku po mnie w częściach równych moją najstarszą córkę Marię z domu Kowalską, urodzoną w dniu 01.04.1965 r. w Zawierciu, zamieszkałą w Sosnowcu przy ul. Głównej 105 oraz moją najmłodszą córkę Renatę Kowalską urodzoną w dniu 01.06.1970 r. w Myszkowie, zamieszkałą w Piekarach Śląskich przy ul. Katowickiej 12/5.
Oświadczam również, że syna Adriana Kowalskiego urodzonego dnia 01.09.1969 r. w Będzinie, zamieszkałego w Mysłowicach przy ul. Kościelnej 33, wydziedziczam pozbawiając prawa do zachowku po mnie.
Wskazuję, że przyczyną wydziedziczenia jest uporczywe postępowanie syna Mariana Kowalskiego w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami wobec mojej osoby, w szczególności nieutrzymywanie kontaktów ze mną od ponad 15 lat, brak zainteresowania moim stanem zdrowia, pomimo posiadania przez niego wiedzy o mojej wielomiesięcznej hospitalizacji w roku 2015. Ponadto syn nie odpowiadał na listy, oraz prośby o kontakt i na propozycje wspólnego spędzenia czasu, podczas dni wolnych od pracy oraz świąt. Przez ostatnie kilka lat z rzędu zapraszałem syna na Wigilię oraz święta Bożego Narodzenia, bez żadnego odzewu z jego strony.
Zobacz również: Wydziedziczenie – przyczyny wydziedziczenia. Pozbawienie zachowku.
Ponadto jako przyczynę wydziedziczenia uznaję także ciągłe pomawianie mojej osoby przez syna Adriana Kowalskiego w gronie rodzinnym oraz w gronie znajomych połączone z używaniem słów obraźliwych oraz wulgarnych, o którym dowiaduję się notorycznie od krewnych oraz znajomych.
Takie zachowanie mojego syna powoduje, że nie jestem w stanie mu wybaczyć. Mam do niego wielki żal, czuję w sercu wielki ból i z tego powodu w pełni świadomie postanowiłem go pozbawić zachowku.
Taka jest moja ostatnia wola, w pełni świadomie wyrażona w niniejszym testamencie własnoręcznie przez mnie podpisanym.
Marian Kowalski
Powyżej przedstawiona treść „Testament wzór z wydziedziczeniem” nie może być kopiowany oraz zamieszczany bez zgody autora czyli adw. Damiana Dobosza
Zobacz również: Wydziedziczenie oraz niegodność dziedziczenia – a prawo do zachowku.
Forma testamentu własnoręcznego.
Zgodnie z art. 949 k.c. testament w formie zwykłej pisemnej powinien być sporządzony w całości pismem ręcznym, opatrzony datą i podpisany.
Pozdrawiam
Damian Dobosz – Adwokat Częstochowa
aktualizacja kwiecień 2020 r.