Wydziedziczenie
Wydziedziczenie pozbawia konkretnego spadkobiercę prawa do zachowku. Wydziedziczony spadkobierca nie otrzyma spadku ponieważ został wyłączony od dziedziczenia. Nie dotyczy to jednak jego zstępnych, czyli dzieci.
Ten wpis na moim blogu ma na celu wyjaśnić Ci w jaki sposób podważyć wydziedziczenia. Jeśli zatem interesują Cię szczegóły dotyczące tego jakie są przesłanki wydziedziczenia i kiedy się go dokonuję oraz czym różni się od uznania za niegodnego dziedziczenia, to zapoznaj się z tym wpisem.
Bezskuteczność wydziedziczenia – kiedy wydziedziczenie jest bezskuteczne
Kiedy wydziedziczenie jest bezskuteczne. Poniżej opisuję najważniejsze kwestie i sposoby na podważenie wydziedziczenia. Jest to często trudne zagadnienie, bywa bowiem tak, że wydziedziczenie może być krzywdzące dla konkretnego spadkobiercy.
Bezskuteczność wydziedziczenia – jak podważyć wydziedziczenie w testamencie ?
Co zrobić jeżeli uważasz, że zostałeś lub zostałaś wydziedziczona w testamencie bez żadnych podstaw ? Wydziedziczenie twojej osoby jako spadkobiercy jest niesprawiedliwe dla Ciebie ?
Po pierwsze musisz sprawdzić, czy spadkodawca wydziedziczył Cię w testamencie (musi być zawarte w testamencie). Ponadto testament musi być ważny. Podważenie ważności samego testamentu spowoduje nieważność wydziedziczenia.
Po drugie musisz sprawdzić i zweryfikować podstawę wydziedziczenia. Czy spadkodawca wskazał ją w testamencie oraz jaka to podstawa. Konkretne podstawy wydziedziczenia opisałem w innych wpisach dotyczących prawa spadkowego.
Po trzecie koniecznie sprawdź czy przyczyna wydziedziczenia, którą wskazał w testamencie spadkodawca jest zgodna z prawdą. Jeśli nie, to wówczas potrzebne będzie odpowiednia postępowanie dowodowe. Należy przede wszystkim udowodnić, że przyczyna wydziedziczenia nie jest zgodna z prawdą.
Po czwarte i najważniejsze: wydziedziczenie jest zawsze bezskuteczne jeśli spadkodawca Ci przebaczył. Może się zdarzyć sytuacja, w której spadkodawca nie zmienił testamentu, a doszło do przebaczenia. Wówczas przyczyna wydziedziczenia, która wskazał w testamencie spadkodawca nie ma już żadnego znaczenia.
Jeśli z treści testamentu nie wynika przyczyna wydziedziczenia – co wówczas ?
Przyczyna wydziedziczenia uprawnionego do zachowku powinna wynikać z treści testamentu. Jeżeli z treści testamentu nie wynika przyczyna wydziedziczenia, wskazany spadkobierca nie zostanie pozbawiony prawa do zachowku.
Przyczyna wydziedziczenia w testamencie nie istnieje
Wydziedziczenie pozostanie bezskuteczne także w przypadku, gdy wskazana w testamencie przyczyna wydziedziczenia w rzeczywistości nie istnieje.
Zobacz również: Wydziedziczenie – przyczyny wydziedziczenia. Pozbawienie zachowku.
Zawinienie spadkodawcy a skuteczność wydziedziczenia
Nawet jeżeli wydziedziczony spadkobierca nie interesował się spadkodawcą, nie utrzymywał z nim kontaktu i nie dążył do tego aby poprawić wzajemne relacje, to jednak stan ten nie musi oznaczać, że uporczywie nie dopełniał on wobec spadkodawcy obowiązków rodzinnych, jeżeli relacje pomiędzy spadkodawcą a spadkobiercą nie wynikały ze złej woli spadkobiercy, a faktycznie były konsekwencją postaw spadkodawcy.
Tak przyjął Sąd Apelacyjny w Lublinie w wyroku z dnia 15 kwietnia 2015 roku w sprawie I ACa 985/14 uznając, iż dokonane przez ojca wydziedziczenie w testamencie syna, z powołaniem się na uporczywe niedopełnianie względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych, jest bezskuteczne, bowiem z uwagi na swoją postawę i brak jakiegokolwiek zainteresowania losem syna, nie miał prawa liczyć na cieplejsze uczucia z jego strony. Tym samym nie mógł on skutecznie wydziedziczyć syna, z powołaniem się na uporczywe niedopełnianie przez niego obowiązków rodzinnych.
Zobacz również: Wzór testamentu – Własnoręczny (holograficzny) z Wydziedziczeniem.
stan prawny styczeń 2021
Pozdrawiam
Adwokat Damian Dobosz