Adwokat Damian Dobosz

Bezskuteczność Wydziedziczenia – Kiedy Wydziedziczenie jest Bezskuteczne

kiedy wydziedziczenie jest bezskuteczne

Bezskuteczność wydziedziczenia – kiedy wydziedziczenie jest bezskuteczne

Kiedy wydziedziczenie jest bezskuteczne – najważniejsze kwestie.

Jeśli z treści testamentu nie wynika przyczyna wydziedziczenia

Przyczyna wydziedziczenia uprawnionego do zachowku powinna wynikać z treści testamentu. Jeżeli z treści testamentu nie wynika przyczyna wydziedziczenia, wskazany spadkobierca nie zostanie pozbawiony prawa do zachowku.

Wydziedziczenie pozostanie bezskuteczne także w przypadku, gdy wskazana w testamencie przyczyna wydziedziczenia w rzeczywistości nie istnieje.

Zobacz również: Wydziedziczenie – przyczyny wydziedziczenia. Pozbawienie zachowku.

Zawinienie spadkodawcy a skuteczność wydziedziczenia

Nawet jeżeli wydziedziczony spadkobierca nie interesował się spadkodawcą, nie utrzymywał z nim kontaktu i nie dążył do tego aby poprawić wzajemne relacje, to jednak stan ten nie musi oznaczać, że uporczywie niedopełniał on wobec spadkodawcy obowiązków rodzinnych, jeżeli relacje pomiędzy spadkodawcą a spadkobiercą nie wynikały ze złej woli spadkobiercy, a faktycznie były konsekwencją postaw spadkodawcy.

Tak przyjął Sąd Apelacyjny w Lublinie w wyroku z dnia 15 kwietnia 2015 roku w sprawie I ACa 985/14 uznając, iż dokonane przez ojca wydziedziczenie w testamencie syna, z powołaniem się na uporczywe niedopełnianie względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych, jest bezskuteczne, bowiem z uwagi na swoją postawę i brak jakiegokolwiek zainteresowania losem syna, nie miał prawa liczyć na cieplejsze uczucia z jego strony. Tym samym nie mógł on skutecznie wydziedziczyć syna, z powołaniem się na uporczywe niedopełnianie przez niego obowiązków rodzinnych.

Zobacz również: Wzór testamentu – Własnoręczny (holograficzny) z Wydziedziczeniem.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Udostępnij:

Najczęściej czytane

Opisz swoją sprawę

Umów się na konsultację - tel. 695 629 332

Częstochowa, Lubliniec